Sivistyslautakunta, kokous 22.4.2026

§ 44 Kulttuuriavustukset 2026

MjuDno-2026-184

Valmistelija

  • Taija Kirstua, hyvinvointikoordinaattori, taija.kirstua@mantyharju.fi

Kuvaus

Mäntyharjun kunnan hallintosäännön (1.1.2026) 25 § mukaan lautakunta päättää toimialaan kuuluvien avustusten jakamisesta. Vuosittain jaetaan kulttuuri- ja liikunta-avustuksia voimassa olevien jakoperusteiden mukaisesti. Sivistyslautakunta päivitti kulttuuri- ja liikunta-avustusten jakoperusteita 18.2.2026 § 20.

Sivistyspalveluiden talousarvio vuodelle 2026 sisältää rahoitusta kulttuuriavustuksille 14 000 euroa.

Avustusten hausta on ilmoitettu kunnan kotisivuilla, järjestöjen uutiskirjeessä ja sosiaalisessa mediassa julkaistuilla ilmoituksilla. Lisäksi Monitoimihalli Kisalassa on järjestetty Avustusinfo 3.3.2026, jossa on käsitelty päivitetyt jakoperusteet, vastuullisuus -teemaa sekä ajankohtaisia asioita koskien avustuksia.

Määräaikaan 31.3.2026 klo 23.59 mennessä kulttuuriavustushakemuksia saapui 17 kpl, joista kuusi (6) kappaletta oli kulttuurin kohdeavustushakemuksia ja yksitoista (11) kappaletta kulttuurin toiminta-avustushakemuksia. 

Hyvinvointikoordinaattori on valmistellut alustavan ehdotuksen jaettavista avustuksista (liitteenä).
Ehdotuksen pohjana on käytetty sivistyslautakunnan hyväksymiä kulttuuriavustusten jakoperusteita.

Saapuneiden hakemusten lisäksi yksi taho on hakenut jatkoaikaa vuonna 2025 myönnetyn kulttuurin kohdeavustuksen käytölle. Heidän laatima jatkoaikahakemus perusteluineen on liitteenä. Avustukset on maksettu avustuksensaajille etukäteen, joten jatkoajalla ei ole vaikutusta vuoden 2026 avustusmäärärahoihin.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Jari Hautamäki, sivistystoimialan johtaja, jari.hautamaki@mantyharju.fi

Sivistyslautakunta päättää
1. jakaa kulttuuriavustukset vuonna 2026 liitteen mukaisesti
2. myöntää Laura ja Seppo Murrolle kulttuuriavustusten käytölle jatkoaikaa vuodelle 2026.