Kuvaus
Kunnanvaltuuston kokouksessa on 2.2.2026 tehty valtuustoaloite Kotimaisen ruoan ja lähiruuan osuuden selvittämiseksi ja ruokakasvatuksen vahvistamiseksi Mäntyharjussa. Kunnanhallitus lähetti kokouksessaan 16.3.2026 valtuustoaloitteen valmisteltavaksi sivistystoimialan johtajalle. Aloitteen tavoitteena on, että kunta selvittää keinot terveellisen, maistuvan ja vähähävikkisen kouluruuan valmistukseen perustamalla työryhmän, johon ovat mukana ruuan hankinnasta ja valmistuksesta vastaavia, oppilaita, oppilaiden vanhempia ja opettajia. Kunta selvittää myös hävikkiruuan jakelumahdollisuutta kolmannen sektorin avulla kouluruokailun jälkeen.
Viiden viikon ruokalistan rungon suunnittelussa on hyödynnetty syksyllä 2024 uudistuneita kansallisia ravitsemussuosituksia ja ravitsemusterapeuttien asiantuntemusta. Lapsille sekä ikääntyneille on laadittu omat ruokalistansa. Samalla on huomioitu paikallinen toimintaympäristö, minkä vuoksi esimerkiksi kasvisruokaa on vähemmän ja liharuokia enemmän kuin suosituksissa keskimäärin esitetään. Ruoan monipuolisuutta varmistetaan vaihtelemalla pääraaka-aineita ja valmistustapoja.
Järvi-Saimaan Palvelut Oy (JSP) kerää palautetta mm. verkkosivujen ja yksiköissä olevien palautelomakkeiden kautta. Palautteita hyödynnetään osana toiminnan jatkuvaa kehittämistä. Mäntyharjun kunta ja JSP ylläpitävät yhteisiä ateriatoimikuntia, joissa on myös oppilaiden ja henkilöstön edustus. Ateriatoimikunnassa oppilaat ja päiväkotien makuraadeissa lapset pääsevät kertomaan mielipiteensä aterioista sekä toiminnasta ja siten vaikuttamaan ruokailuun. Toimikuntia on mahdollisuus täydentää huoltajien edustajilla.
Elintarvikehankinnat on jaettu pienempiin kokonaisuuksiin ja keskeiset tuoteryhmät on kilpailutettu erikseen. Hankintakriteereissä on hinnan lisäksi huomioitu muun muassa ravitsemussuositukset, ruokaturvallisuus, eläinten hyvinvointi, vastuullisuus, tuotteiden saatavuus ja soveltuvuus ammattikeittiöiden käyttöön.
Tuoteryhmät, joita on saatavissa Etelä-Savosta (tuore leipä, marjat, tuoreet vihannekset, juurekset ja peruna, valmisruoka, kalatuotteet), on erotettu omaksi hankintakokonaisuudekseen puitesopimusjärjestelmään. Puitesopimusjärjestelmässä toimittajiksi voidaan ottaa useita kumppaneita.
Paikallisten yrittäjien mahdollisuutta tarjota tuotteitaan on edistetty mm. siten, että yrittäjä voi valita keittiöt, joille tuotteitaan tarjoaa ja mitä tuotteita tarjoaa. Syksyllä 2026 on tulossa seuraavan kerran kilpailutus, jossa haetaan puitesopimusjärjestelmään uusia sopimuskumppaneita. Kilpailutus toteutetaan yhteishankintana muiden julkisorganisaatioiden kanssa Cloudia-järjestelmän kautta. Tarjouksen tekeminen järjestelmään tarjouslaskenta-aikana on edellytys sopimuskumppaniksi pääsemiseksi.
Kouluruokatuotannon lähtökohtana on, että ylijäämäruokaa syntyy mahdollisimman vähän. Sitä on kuitenkin mahdollista jakaa 3. sektorin kautta eteenpäin koulun lukuvuoden aikana. JSP on ilmoittanut, että järjestön, yhdistyksen tms. on haettava kouluruokailusta yli jäänyt ruoka heti ruokailun päätyttyä ja jaettava se mahdollisimman pian eteenpäin. JSP ei voi sitä säädösten vuoksi hyödyntää, jolloin ruoka annettaisiin järjestön omiin astioihin ja ne vastaisivat ruoan kuljettamisesta ja käsittelystä luovutushetkestä eteenpäin. Järjestön on itsensä selvitettävä terveysvalvonnan kanssa, että heidän toimintamallinsa ja tilansa täyttää tarvittavat vaatimukset.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Jari Hautamäki, sivistystoimialan johtaja, jari.hautamaki@mantyharju.fi
Sivistyslautakunta katsoo valtuustoaloitteen loppuun käsitellyksi ja lähettää selvityksen kunnanhallitukselle tiedoksi.