Kuvaus
Sari Aarniokoski on toiminut Mäntyharjun kunnan sivistysjohtajana 15.1.2020 alkaen.
Yhdistymishallitus päätti kokouksessa 27.1.2025 yhteistoimintaneuvottelujen yhteydessä saavutettavien toimenpiteiden kokonaissäästötavoitteeksi 1.000.000 euroa. Yhteistoimintaneuvottelut ovat päättyneet 9.4.2025 ja yhdistymishallitus on käsitellyt säästötoimenpiteitä kokouksessa 8.5.2025 § 91. Yhtenä säästötoimenpiteenä on kirjattu sivistystoimialan viranhaltijaorganisaation uudelleenorganisointi. Säästötoimenpidettä on tarkennettu seuraavasti: Kokoaikainen sivistysjohtajan virka lakkautetaan ja tehtävät jaetaan.
Mäntyharjun kunnanvaltuusto on 1.9.2025 pidetyssä kokouksessa päätöksellä § 50 päättänyt lakkauttaa sivistysjohtajan viran 31.12.2025 ja siirtänyt kunnanjohtajalle ratkaisuvallan sivistysjohtajan virkasuhteen irtisanomisen osalta.
Kunnanjohtajan toimivallasta päättää irtisanomisesta
Mäntyharjun kunnan 1.8.2025 voimaan tulleen hallintosäännön (jäljempänä ”Mäntyharjun hallintosääntö”) 30 §:n ensimmäisen virkkeen mukaan toimielin voi siirtää sille hallintosäännössä määrättyä toimivaltaa edelleen alaiselleen viranomaiselle.
Mäntyharjun hallintosäännön 43 §:n ensimmäisen kappaleen mukaan kunnanvaltuusto valitsee kunnanjohtajan ja toimialajohtajat.
Mäntyharjun hallintosäännön 56 §:n ensimmäisen kappaleen mukaan palvelussuhteen irtisanomisesta päättää palvelussuhteeseen ottava viranomainen.
Mäntyharjun kunnanvaltuusto on 1.9.2025 pitämässään kokouksessa päätöksellä § 50 siirtänyt sivistysjohtajan irtisanomista koskevan toimivaltansa kunnanjohtajalle.
Koska Mäntyharjun kunnanvaltuusto on siirtänyt sivistysjohtaja Sari Aarniokosken palvelusuhteen päättämistä koskevan toimivaltansa kunnanjohtajalle, kunnanjohtaja on toimivaltainen tekemään päätöksen virkasuhteen irtisanomisesta.
Irtisanomisperuste
Laki kunnan ja hyvinvointialueen viranhaltijasta (304/2003, jäljempänä ”KHVL”) 37 § 1 momentin mukaan virkasuhde voidaan irtisanoa, kun viranhaltijan tehtävät ovat vähentyneet olennaisesti ja pysyvästi taloudellisista syistä, työnantajan tai asianomaisen yksikön tehtävien uudelleen järjestelyn vuoksi taikka muista niihin verrattavista syistä. Irtisanominen edellyttää lisäksi, ettei viranhaltijaa voida ammattitaitoonsa ja kykyynsä nähden kohtuudella sijoittaa toiseen virkasuhteeseen tai ottaa sellaiseen työsuhteeseen, jonka tehtävät eivät olennaisesti poikkea viranhaltijan tehtävistä, tai kouluttaa uusiin tehtäviin.
Mäntyharjun kunnanvaltuusto on 1.9.2025 pidetyssä kokouksessa tehdyllä päätöksellä § 50 päättänyt lakkauttaa sivistysjohtajan viran 31.12.2025. Mäntyharjun kunta on selvittänyt mahdollisuudet sijoittaa Sari Aarniokoski muihin kunnan tehtäviin tai tarjota koulutusta uusiin tehtäviin. Selvityksen perusteella kunnassa ei ole ollut tarjolla tehtäviä, jotka vastaisivat Sari Aarniokosken osaamista ja kokemusta. Selvityksessä ei ole ilmennyt myöskään sellaisia tehtäviä, joihin Sari Aarniokoski voitaisiin kouluttaa.
Koska Mäntyharjun kunnan sivistysjohtajan virka on päätetty lakkauttaa 1.1.2026 alkaen, Mäntyharjun kunta katsoo, että kyseisessä virassa tällä hetkellä olevan Sari Aarniokosken tehtävät ovat vähentyneet olennaisesti ja pysyvästi Mäntyharjun kunnan sivistystoimen tehtävien uudelleen järjestelyn vuoksi. Koska Mäntyharjun kunta on päättänyt luopua kokoaikaisesta sivistysjohtajan virasta ja jakaa tämänhetkiset sivistysjohtajan tehtävät muihin, jäljelle jääviin sivistystoimen virkoihin, sivistystoimen tehtävien uudelleenjärjestelyn on katsottava vähentäneen nimenomaan sivistysjohtajana toimivan Sari Aarniokosken tehtäviä. Tästä syystä Mäntyharjun kunta kohdistaa irtisanomisen Sari Aarniokoskeen.
Mäntyharjun kunta on sivistysjohtajan viran lakkauttamista koskevan päätöksen jälkeen selvittänyt, että onko Sari Aarniokoski sijoitettavissa tai koulutettavissa muihin tehtäviin Mäntyharjun kunnan palveluksessa. Koska Mäntyharjun kunnalla ei ole ollut tarjota tällaisia tehtäviä irtisanomisen vaihtoehtona Mäntyharjun kunnalla on KHVL 37 §:n mukainen taloudellinen ja tuotannollinen peruste irtisanoa Sari Aarniokosken virkasuhde.
Virkasuhteen päättämismenettely
KHVL 43 §:n 1 momentin mukaan ennen työnantajan suorittamaa irtisanomista tai purkamista viranhaltijalle on varattava tilaisuus tulla kuulluksi virkasuhteen päättämisen syistä perusteluineen. Viranhaltijalla on oikeus häntä kuultaessa käyttää avustajaa. Oikeudesta käyttää avustajaa on ilmoitettava viranhaltijalle. Työnantajan suorittamaa irtisanomista tai purkamista koskeva päätös perusteluineen on merkittävä pöytäkirjaan.
KHVL 43 §:n 2 momentin mukaan jos työnantaja on työnantajan ja henkilöstön välisestä yhteistoiminnasta kunnassa ja hyvinvointialueella annetun lain mukaan velvollinen neuvottelemaan taloudellisella tai tuotannollisella perusteella tapahtuvan irtisanomisen perusteesta työntekijöiden tai heidän edustajiensa kanssa, työnantajalla ei ole 1 momentissa tarkoitettua vastaavaa velvollisuutta.
Koska Mäntyharju on neuvotellut työntekijöiden edustajien kanssa 14.2.2025 – 9.4.2025 pidetyissä yhteistoimintaneuvotteluissa sivistystoimen tehtävien uudelleenjärjestelystä, Mäntyharjun kunnalla ei ole KHVL 43 §:n 2 momentin perusteella velvollisuutta kuulla Sari Aarniokoskea erikseen hänen virkasuhteensa irtisanomisesta. Tästä syystä Mäntyharjun kunta voi irtisanoa Sari Aarniokosken virkasuhteen ilman, että se erikseen kuulee Sari Aarniokoskea. Sivistysjohtajaa on kuitenkin kuultu viran lakkauttamiseen liittyen 6.6.2025.
Noudatettava irtisanomisaika
KHVL 40 §:n 3 momentin mukaan irtisanomisaika alkaa kulua sitä päivää seuraavasta päivästä, jona irtisanominen on annettu tai saatettu tiedoksi.
KHVL 43 §:n 3 momentin mukaan päätös virkasuhteen irtisanomisesta on annettava kirjallisesti tiedoksi viranhaltijalle henkilökohtaisesti. Jollei tämä ole mahdollista, päätös virkasuhteen irtisanomisesta saadaan antaa tiedoksi lähettämällä päätös kirjeitse.
1.5.2025 lukien voimassa olleen kunta-alan yleisen virka- ja työehtosopimuksen VIII luvun 5 §:n 1 momentissa olevan määräyksen mukaan työnantajan irtisanoessa viranhaltijan virkasuhteen, irtisanomisaika on vähintään kaksi kuukautta, jos palvelussuhde on jatkunut yli neljä, mutta enintään kahdeksan vuotta.
Sari Aarniokosken virkasuhde on alkanut 15.1.2020.
Koska Sari Aarniokosken palvelussuhde on jatkunut yli neljä, mutta alle kahdeksan vuotta, Mäntyharjun kunta noudattaa Sari Aarniokosken irtisanomisessa kahden kuukauden irtisanomisaikaa. Irtisanomisaika lasketaan sitä päivää seuraavasta päivästä, jona Sari Aarniokoski on saanut tämän irtisanomispäätöksen tiedokseen.
ASIAA KOSKEVAT ASIAKIRJAT
Yhdistymishallitus 27.1.2025 § 18 Yhteistoimintaneuvottelujen käynnistäminen
Yhdistymishallitus 8.5.2025 § 91 Yhteistomintaneuvottelujen päättäminen
Mäntyharjun kunnanvaltuusto 1.9.2025 § 50 Sivistysjohtajan viran lakkauttaminen
Muistio kuulemistilaisuudesta 6.6.2025