Kuvaus
Lihavanpään kyläyhdistys ry järjestää 29.8.2026 ja Kuortin kyläyhdistys ry järjestävät yhteistyössä kesän päättäjäiset. He hakevat järjestämiseen avustusta 4480 €. Tapahtuma toteutetaan talkootyönä. Avustusta haetaan kattamaan tapahtuman esiintyjien kulut, markkinointi ja vuokrakulut.
Päättäjäiset sisältävät taikuutta, pelleilyä ja tanssia. Tarkoituksena on järjestää kaiken ikäiselle tapahtumaa, tapahtumia joihin kaikki voivat osallistua matalalla kynnyksellä. Ohjelmassa on koko perheelle yhdessä sopivaa ohjelmaa, ja aikuisille omaa ohjelmaa. Lapsille suunnattu ohjelma pidetään maksuttomana, vanhemmat ovat tietysti tervetulleita mukaan.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Jari Hautamäki, sivistystoimialan johtaja, jari.hautamaki@mantyharju.fi
Toimikunta päättää myöntää kesän päättäjäistilasuuteen 4480 € avustuksen.
Päätös
Toimikunta päätti myöntää avustusta 2000 € lapsille suunnattujen esiintyjien kustannuksiin. Avustus maksetaan tilitystä vastaan Vigmanin testamenttivaroista.
___________
Toimikunnan jäsen Emmi Mattila poistui esteellisenä tämän pykälän käsittelyn ajaksi.