Kunnanhallitus, kokous 1.12.2025

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 120 Koulukuljetusten ja asiointilinjojen hankinta kilpailutuksella 2025-2029 /koulukuljetustyöryhmän nimeäminen

MjuDno-2025-462

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Tuomo Penttinen, hallinto- ja talousjohtaja, tuomo.penttinen@mantyharju.fi

Kuvaus

Mäntyharjun kunta on allekirjoittanut 2.6.2015 liittymissopimuksen Sansia Oy:n (aiemmin IS-Hankinta Oy:n) kanssa liittymisestä omistajilleen hankintapalveluja tuottavaan yhtiöön.
Sansia Oy kilpailuttaa asiakkaan puolesta tarvittavat palvelut tai kunta voi liittyä valmiiksi kilpailutettujen hankintasopimusten asiakkaaksi. Sansia Oy on kilpailuttanut kunnalle koulukuljetuksia usean vuoden aikan. Nyt kilpailutettavaksi suunnitellut koulukuljetukset ja asiointiliikenne kattaa ajan syksystä 2026 syksyyn 2031. 


Koulukuljetusten hankinta-arvo sopimuskaudelle ( viisi vuotta)  on noin 8,0M€. Hankinta ylittää  EU:n kynnysarvon, joten se on hankintalainsäädännön mukaan kilpailutettava EU:n laajuisesti direktiivien mukaisella menettelyllä. Mäntyharjun kunnan hankintaohjeen 5. luvun 2 momentin mukaan EU-kynnysarvot ylittävät hankinnat kilpailutetaan aina Sansia Oy:n tai muun hankinta-asiantuntijan avustuksella.

Hankintaohjeen luvun 1 kohdan 2 mukaan tavara- ja palveluhankintojen toimivaltarajat ovat seuraavat: 

  • Toimialajohtaja alle 60 000 €
  • Kunnanhallitus ja lautakunta 60 000 – 500 000 €
  • Kunnanvaltuusto yli 500 000 €

Em. toimivaltarajoja noudatetaan myös päätöksissä, joilla sitoudutaan yhteishankinta- tai puitesopimuskilpailutuksiin. Hallintosäännön mukaisesti toimielin tai viranhaltija voi siirtää erillisellä päätöksellä hankinta-asiassa ratkaisuvaltaa edelleen.

Päätösehdotus

Esittelijä

Juho Järvenpää, kunnanjohtaja, juho.jarvenpaa@mantyharju.fi

Kunnanhallitus esittää kunnanvaltuustolle, että

  1. Sansia Oy:lle annetaan toimeksianto kilpailuttaa Mäntyharjun kunnan koulukuljetukset ja asiointiliikenne vuosille 2026-2031;
  2. toteaa, että uudet kuljetussopimukset otetaan käyttöön 1.8.2026 alkaen.

Päätös

Hyväksyttiin.

Päätösehdotus

Kunnanvaltuusto

  1. antaa Sansia Oy:lle toimeksiannon kilpailuttaa Mäntyharjun kunnan koulukuljetukset ja asiointiliikenne vuosille 2026-​2031;​
  2. toteaa,​ että uudet kuljetussopimukset otetaan käyttöön 1.8.2026 alkaen.


Keskusteltaessa Seppo Kettunen esitti, että asia palautetaan uudelleen valmisteltavaksi. Selvitetään muutkin toimijat alalla.
Tapio Hämäläinen ja Jaana Lopperi kannattivat Kettusen esitystä.

Keskustelun päätyttyä puheenjohtaja totesi, että on tehty kunnanhallituksen esityksestä poikkeava kannatettu päätösehdotus, joten on suoritettava äänestys.

Puheenjohtaja määräsi äänestyksen suoritettavaksi nimenhuudoin ja teki seuraavan äänestysesityksen, joka hyväksyttiin:
ne, jotka kannattavat valtuutettu Seppo Kettusen esitystä asian palauttamiseksi uudelleen valmisteluun äänestävät EI.
Kunnanhallituksen päätösehdotusta kannattavat äänestävät JAA.

Suoritetussa nimenhuutoäänestyksessä annettiin 27 ääntä, joista 15 JAA- ja 12 EI-ääntä.
JAA: Hartonen Tanja, Hyyryläinen Antti, Jukola Heta, Lantta Sari, Leppä Jari, Liukkonen Jari, Mattila Emmi, Mäki Heidi, Nykänen Matti, Partio Jaana, Ruuth Nina, Räisänen Annukka, Siiriäinen Marko, Uotinen Piia, Mustonen Antti.
EI: Hartonen Ari, Häkkänen Markku, Hämäläinen Miia, Hämäläinen Tapio, Kettunen Seppo, Lamponen Markku, Lopperi Jaana, Lyytikäinen Juhani, Mouhu Kari, Punavaara Teemu, Pekkonen Jouni, Lamponen Mia.

Puheenjohtaja totesi kunnanhallituksen esityksen tulleen kunnanvaltuuston päätökseksi.

Päätös

Kunnanvaltuusto

  1. antaa Sansia Oy:lle toimeksiannon kilpailuttaa Mäntyharjun kunnan koulukuljetukset ja asiointiliikenne vuosille 2026-​2031;​
  2. toteaa,​ että uudet kuljetussopimukset otetaan käyttöön 1.8.2026 alkaen.

Valmistelija

Jari Hautamäki, vs. sivistysjohtaja, jari.hautamaki@mantyharju.fi

Kuvaus

Mäntyharjun kunnanvaltuusto on antanut kokouksessaan 1.9.2025 Sansia Oy:lle toimeksiannon kilpailuttaa Mäntyharjun kunnan koulukuljetukset ja asiointiliikenne vuosille 2026–2029. Uudet koulukuljetussopimukset otetaan käyttöön 1.8.2026 lukien.​ Kolmen vuoden sopimuskauden jälkeen on mahdollista kahteen optiovuoteen (3+1+1).

Kilpailutus on käynnistetty Sansian ja sivistyspalvelujen välisessä aloituspalaverissa 10.11.2025. Siinä on keskusteltu kilpailutuksen lähtökohdista ja toteuttamistavasta. Ensimmäisenä tavoitteena on määrittää hankinnan arvo ja luoda palvelukuvaukset tarjouspyynnön perustaksi.

Hankinnan arvon määrittämiseksi sivistyspalvelut tekee yhteistyötä AiSoftin kanssa. AiSoft ja Mäntyharjun kunta ovat kehittäneet yhdessä koulukuljetussovellusta, joka on tällä hetkellä tuotantokäytössä mm. Orimattilan kaupungissa ja Kärkölän kunnassa. Yhteistyössä sovelluksella toteutetaan nykyiseen Mäntyharjun oppilasdataan perustuen koereittisuunnittelu, jossa selkeytetään tarvittavan kaluston tarve ja niiden reitit.

Tarvittava kalusto ja palvelukuvaus ovat tarjouspyynnön peruselementtejä. Lähtökohtana tulevassa hankinnassa on päivähintainen kalusto. Tavoitteena on, että kalusto saadaan aamun- ja iltapäivän koulukuljetusten välisenä aikana kunnan asiointiliikenteen käyttöön.

Aloituspalaverissa sovittiin, että kilpailutuksen peruselementit ovat valmiina joulukuun 2025 loppuun mennessä. Tammikuun aikana toteutetaan tietopyynnöt ja helmikuun alussa julkaistaan tarjouspyyntö. Tavoitteena on, että tarjouspyyntöjen käsittely alkaa maalikuun alussa 2026.

Päätösehdotus

Esittelijä

Jari Hautamäki, vs. sivistysjohtaja, jari.hautamaki@mantyharju.fi

Sivistyslautakunta keskustelee koulukuljetusten kilpailutuksen periaatteista.

_________

Lautakunta piti tauon ennen tämän pykälän käsittelyä klo 18.45-18:56.

Keskustelun kuluessa Katariina Tuokko teki esityksen, että sivistyslautakunta nimeää työryhmän valmistelemaan koulukuljetusten kilpailutusta. Sivistyslautakunta nimeää ryhmään kaksi jäsentä ja kunnanhallitus kaksi jäsentä. Toimialajohtaja kutsuu työryhmän koolle. Tapio Hämäläinen kannatti Tuokon esitystä. 

Ulla Sohlman esitti, että työryhmää ei perusteta. Jonna Pöysti kannatti Sohlmanin esitystä.

Työryhmästä käydyn keskustelun päätyttyä puheenjohtaja totesi, että työryhmän perustamisesta on tehty kaksi toisistaan poikkeavaa esitystä, joten on suoritettava äänestys.

Puheenjohtaja teki seuraavan äänestysesityksen:
ne, jotka kannattavat Katariina Tuokon esitystä äänestävät JAA ja ne, jotka kannattavat Ulla Sohlmanin esitystä äänestävät EI.
Äänestysesitys hyväksyttiin.

Suoritetussa nimenhuutoäänestyksessä annettiin 9 ääntä, joista 7 JAA-ääntä ja 2 EI-ääntä, joten puheenjohtaja totesi Katariina Tuokon esityksen tulleen sivistyslautakunnan päätökseksi.
JAA: Harri Hautala, Tapio Hämäläinen, Panu Karjalainen, Jaana Lopperi, Pyry Männistö, Annukka Räisänen, Katariina Tuokko.
EI: Jonna Pöysti, Ulla Sohlman.

Päätös

Sivistyslautakunta
1. päätti nimetä työryhmän valmistelemaan koulukuljetusten kilpailutusta,
2. valitsi työryhmään sivistyslautakunnan jäseniksi Harri Hautalan ja Jaana Lopperin,
3. pyytää kunnanhallitusta nimeämään työryhmään kaksi jäsentä,
4. päätti, että toimialajohtaja kutsuu työryhmän koolle.

Valmistelija

  • Tuomo Penttinen, hallinto- ja talousjohtaja, tuomo.penttinen@mantyharju.fi

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Juho Järvenpää, kunnanjohtaja, juho.jarvenpaa@mantyharju.fi

Kunnanhallitus nimeää sivistyslautakunnan esityksen mukaisesti kaksi jäsentä koulukuljetusta valmistelevaan työryhmään.

Päätös

Kunnanhallitus päätti valita seuraavat kolme jäsentä koulukuljetusta valmistelevaan työryhmään:
Teemu Punavaara, Heta Jukola ja Juha Tuominen

Kokouskäsittely

Kokouksessa esitettiin seuraavia henkilöitä koulukuljetusta valmistelevaan työryhmään:

Miiä Hämäläinen esitti Teemu Punavaaraa Juhani Lyytikkäisen kannattamana.
Juha Tuominen esitti Heta Jukolaa.
Jaana Partio esitti Heta Jukolaa ja Juha Tuomista.

Ehdotettujen esitysten jälkeen puheenjohtaja esitti seuraavaa:
Poiketaan sivistyslautakunnan esityksestä valita kaksi jäsentä ja valitaan kolme kunnanhallituksen jäsentä työryhmään. Jaana Partio sekä Tanja Hartonen kannattivat esitystä.

Tiedoksi

Valitut, sivistyslautakunta, lm-kortistonhoitaja